سرخط خبرها:
زمان باقی مانده تا انتخابات:
روزساعتدقیقهثانیه
محمد علی سفیدیان معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان 98 آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی در روستاهای سمنان توزیع شد
محمد علی سفیدیان معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: 98 دستگاه آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در اجرای طرح صیانت از جنگل‌ها رایگان بین روستاهای استان توزیع شد.

محمد علی سفیدیان به خبرنگاران در سمنان اظهار داشت: جامعه هدف توزیع 98 دستگاه آبگرمکن خورشیدی وتنور گازی در روستاهای استان سمنان، مجریان طرح مرتعداری دارای تفاهم نامه حفاظت مشارکتی با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان بودند.

 معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: امسال برای 40 خانوار روستایی به منظور اجرای طرح جایگزینی سوخت فسیلی، آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال 98 تهیه شد.

وی، کاهش و قطع وابستگی جوامع محلی به استفاده از چوب و هیزم گونه های مرتعی وجنگلی برای مصرف تامین آب گرم  بهداشتی و پخت وپز نان را هدف از توزیع رایگان آبگرمکن خورشیدی وتنور گازی عنوان کرد و یادآور شد: وسایل جایگزین استفاده از سوخت فسیلی برای بهره‌برداران عرفی ومشارکت کننده در طرح حفاظت مشارکتی واقع در12 حوضه‌های آبخیز در هشت شهرستان استان رایگان واگذار می شود.

 سفیدیان اضافه کرد: امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی  علاوه بر طرح جایگزینی سوخت فسیلی، ایجاد کمربند حفاظتی به طول 20کیلومتر در 9حوضه آبخیز در شهرستان‌های گرمسار، مهدیشهر، دامغان، شاهرود و میامی با هدف جلوگیری از تصرف وتخریب اراضی ملی در مرز بین اراضی ملی و مستثنیات افراد با جداکننده بتنی اجرا خواهد شد.

 وی با بیان اینکه تغییر الگوی مصرف سوخت و حفاظت از جنگل‌ها از برنامه‌های راهبردی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور است، افزود: این طرح به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی، کاهش فشار بر جنگل‌ها، جلوگیری از قطع درختان، ترغیب روستاییان و جنگل‌نشینان به استفاده از انرژی‌های پاک و زمینه‌سازی برای کاهش بهره‌گیری از سوخت فسیلی صورت گرفته است.

 معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان خاطرنشان کرد: خانوارهای روستایی که همکاری و مشارکت ویژه‌ای در جلوگیری از تخریب، تصرف، مهار آتش و طرح‌های احیایی داشته‌اند در اولویت قرار گرفته‌اند.

از 9.7 میلیون هکتار وسعت استان سمنان، 55 درصد را نواحی بیابانی و خشک، 38.5 درصد را مراتع، 2 درصد را اراضی کشاورزی و 3.6 درصد را هم جنگل تشکیل می دهد.

از مجموع مناطق جنگلی در استان سمنان، 58 هزار هکتار جنگل های هیرکانی و پهن برگ شامل جنگل ابر و جنگل رودبارک، 150 هزار هکتار جنگل سوزنی برگ و 144 هزار هکتار جنگل کویری و بیابانی است

تاریخ:
1398/06/24
تعداد بازدید:
161
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
 
آدرس پست الکترونیکی شما
   
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
 
Powered by DorsaPortal